Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Dyskusje poświęcone rozwiązaniom światłowodowym...
Awatar użytkownika
Gadzior
Żółtodziób
Posty: 21
Rejestracja: 16 sty 2018, 13:03

Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Post autor: Gadzior » 29 sty 2019, 11:32

Czy według was 12 włókien wystarczy aby w pełni wyposażyć blok mieszkalny w światłowód?
Jakie ilości włókien są wam niezbędne do wybudowania sieci światłowodowej na długie jak i krótkie dystanse? :o
Czekamy na wasze opinie poniżej angel
kable sw forum.jpg
kable sw forum.jpg (78.73 KiB) Przejrzano 9818 razy

aBaZ
Entuzjasta
Posty: 425
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:50

Re: Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Post autor: aBaZ » 30 sty 2019, 9:26

Gadzior pisze:
29 sty 2019, 11:32
Czy według was 12 włókien wystarczy aby w pełni wyposażyć blok mieszkalny w światłowód?
Jakie ilości włókien są wam niezbędne do wybudowania sieci światłowodowej na długie jak i krótkie dystanse? :o
Czekamy na wasze opinie poniżej angel

kable sw forum.jpg
Dzisiaj rano widziałem jak wchodziło Orange do mojego bloku, to w mikrorurkach mieli 12j.

cuś takiego mieli :arrow: https://www.anteny24.pl/12f-extralink-m ... wodowe2-pl
LinuX is not an alternative, LinuX is the Future!

witek_77
Żółtodziób
Posty: 25
Rejestracja: 11 gru 2018, 19:24

Re: Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Post autor: witek_77 » 02 lut 2019, 20:43

Wszystko zależy jak chcesz robić sieć i ile jest mieszkań na klatce. Czy idziesz w pionach czy jak. Na pewno nie bierz nic z talkiem w środku bo jak dostanie się wilgoć to nie idzie wyciągnąć włókien. No i ZAWSZE bierz kilka włókien więcej bo jak złamiesz i nie będzie zapasu to jesteś w D...

Poszukaj/poczytaj o OPTON vertix kabel łatwego dostępu lub EXTRALINK FIBER OPTIC EASY ACCESS CABLE. Na to dajesz puszkę odgałęźną i prowadzisz w specjalnej osłonce do klienta(tubie).

Jedziesz przewodem (optonem lub extralink np 16c) do góry klatki schodowej (na ostatnie piętro + trochę zapasu). Później wycinasz okienko w osłonie kabla np na 1szym piętrze, dajesz puszkę odgałęźną. Jako, że masz splita w piwnicy i włókna idą z dołu do góry to w okienku wyciętym ściągasz z góry włókno i prowadzisz do klienta. JAk masz za mało to spaw w rozgałęźnej. Dlatego nie kupuj z talkiem bo robi się z gips i nie idzie później ściągnąć włókna z góry.

Zobacz ten tutaj https://www.anteny24.pl/extralink-fiber ... wodowe2-pl

Tutaj masz puszkę odgałęźną i zobrazowane jak to ma mniejwiecej wyglądać https://www.anteny24.pl/mantar-junction-box-8-port

Nie umię znaleźć tuby abonenckiej w której prowadzi się światło do klienta (to taki peszel z pilotem do którego mocujesz włókno i łączysz go tulejką której też nie umię znaleźć). Z optona tulejka to KLD-T i a TUBA ABONENCKA 5MM / 3,5MM

Nigdy nie robiłem na extralinku, ale system ten sam i godny polecenia.




co do ilości to np z przewodu 12J i 4 wkładek możesz podłączyć 512 użytkowników bezpiecznie stosując splity po 8 włókien do klientów. Jak znajdę czas to mogę rozrysować jak my budowaliśmy. Zero problemów z mocą itd, ale trzeba na etapie planowania już przeliczyć puszki i klientów potencjalnych. Do przewodu 24J zrobisz 16 wkładek (bo 8 włókien idzie sygnał na podziału do klientów i 16 sygnałowych z wkładek). Przyjmując, że masz 16 sygnałowych to masz 2048 użytkowników max. Z jednego włókna robisz 16 puszek klienckich po 8 klientów z każdej (mówie teraz o sieci napowietrznej i słupy) czyli z 24J masz 256 puszek po 8 klientów :) Puszka średnio co 5ty słup. Jeżeli wiesz, że będzie ciasno to dajesz na początku 48j i zwiększasz tym sposobem ilość sygnałów. Czasami ktoś chce miec link bezpośredni między domem a firma. Wtedy musisz mu dać osobne włókno i zespawać 1:1 więc musisz mieć jakiś zapas (wtedy cena idzie ostro w góę za takie coś)


W paincie przy piwku :) Ale będzie chyba czytelne.
Załączniki
Bez tytułu5.png
Bez tytułu5.png (14.07 KiB) Przejrzano 9696 razy

anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Re: Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Post autor: anteny24 » 04 lut 2019, 14:31

witek_77 pisze:
02 lut 2019, 20:43


Nigdy nie robiłem na extralinku, ale system ten sam i godny polecenia.

@witek_77 - no to mam dla Ciebie 10%zniżki na całą grupę produktów Extralink (na naszym sklepie detalicznym www.anteny24.pl) :mrgreen:

promo dostępne w postaci kodu promocyjnego, który wysłałem Ci na PW.

angel

Kati32
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2019, 10:33

Re: Ile włókien najczęściej używacie do budowy sieci światłowodowej?

Post autor: Kati32 » 20 lut 2019, 12:27

Też się spotkałem z 12j. Ogólnie rzecz biorąc, to witek podsumował całkiem zgrabnie. W razie postępów, napisz :D

ODPOWIEDZ