Extralink - najtańsze i bardzo wydajne rozwiązanie EPON na rynku

Dyskusje poświęcone rozwiązaniom światłowodowym...
aBaZ
Entuzjasta
Posty: 425
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:50

Extralink - najtańsze i bardzo wydajne rozwiązanie EPON na rynku

Post autor: aBaZ » 21 sty 2018, 15:12

PON (Passive Optical Network)Pasywna Sieć Optyczna to najpopularniejsza technologia wykorzystywana do budowy wydajnych i niedrogich w utrzymaniu sieci dostępowych. Biorąc również pod uwagę ogromny rozwój usług np. Triple Play (Internet, telewizja, telefon) oraz większe zapotrzebowania na pasmo, technologia PON okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Budowanie sieci w oparciu o standard PON (EPON/GPON) posiada wiele zalet, a chyba największa zaleta związana jest ze słowem „pasywna”.

Praktycznie cała struktura sieci zbudowana jest na pasywnych elementach, natomiast urządzenia aktywne pojawiają się jedynie w centralnym punkcie sieci (OLT) oraz u klienta końcowego (ONT/ONU), a wszystko co znajduje się pomiędzy to jedynie światłowód oraz inne elementy pasywne jak np. splittery.

Istotne jest również wykorzystanie technologii TDMA – umożliwia to bardzo efektywne wykorzystanie pasma oraz dynamiczny przydział zasobów na podstawie bieżących wymagań klientów w określonej chwili. Mówiąc krótko TDMA to technika, która wykorzystuje jeden kanał fizyczny , który jest podzielony na szczeliny czasowe, które to z kolei są następnie przydzielane poszczególnym użytkownikom.

Zasada działania jest bardzo prosta:


W momencie transmisji od OLTa do klientów czyli downstream, dane są rozsyłane do wszystkich końcówek ONU/ONT i to dopiero one podejmują decyzję o ich filtrowaniu oraz przekazaniu do odpowiedniego odbiorcy.
EPON down.png
EPON down.png (346.31 KiB) Przejrzano 6838 razy

W odwrotnej sytuacji – upstream – OLT na podstawie opóźnień oraz stanu buforów urządzeń końcowych przydziela odpowiednią ilość i czas trwania szczelin czasowych. W związku z tym pasmo jest dzielone dynamicznie względem realnego zapotrzebowania poszczególnych ONU/ONT.


EPON up.png
EPON up.png (314.14 KiB) Przejrzano 6838 razy

Warto również wiedzieć, że wszystkie sieci PON zostały podzielone na 5 klas w zależności od tłumienia torów optycznych, co obrazuje poniższa tabela:

EPON klasa.png
EPON klasa.png (49.42 KiB) Przejrzano 6835 razy

Kolejną zaletą sieci EPON jest fakt, że wykorzystuje on strukturę sieci BPON dzięki czemu umożliwia przesyłanie ramek ethernetowych, a dane są przesyłane z prędkością 1Gb/s w obie strony. Umożliwia również podłączenie do 32 urządzeń, a przy zachowaniu minimalnego współczynnika 1:16 budżet mocy optycznej wynosi 24dB.

Sieci PON składają się z kilku podstawowych elementów:

OLT – Optical Line Terminal – koncentrator, jednostka centralna. Agreguje i kontroluje ruch oraz przetwarza pakiety.

ONT – Optical Network Terminal – urządzenie przeznaczone jest dla klienta końcowego. Jego zadaniem jest przesyłanie danych oraz transmisji głosu i wideo.

ONU – Optical Network Unit – są to urządzenia przeznaczone dla większej ilości odbiorców. Może zawierać więcej interfejsów ethernetowych lub gigabitowych, obsługiwać POTS (telefonia analogowa) i tworzyć sieć WiFi.

Splitter – pasywne urządzenie optyczne, które umożliwia podzielenie sygnału ze światłowodu na kolejne światłowody docierające do następnych splitterów lub do ONT/ONU. Dostępne są podziały od 1:2 do 1:128.

ODN – Optical Distribution Network – jest to sieć światłowodów rozciągających się pomiędzy OLT, Splitterami i ONU/ONT. Najważniejsze jest to, że ta sieć powinna mieć zagwarantowany odpowiedni budżet mocy, gdyż właśnie od tego czynnika zależy jej zasięg.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom Klientów www.anteny24.pl zaproponowały najtańsze oraz niezwykle niezawodne urządzenia, dzięki którym można zbudować sieć EPON przedstawioną na poniższych schematach.

EPON PREDATOR.png
EPON PREDATOR.png (472.9 KiB) Przejrzano 6835 razy
EPON RAPTOR.png
EPON RAPTOR.png (546.01 KiB) Przejrzano 6835 razy

Jak widać do budowy sieci wykorzystaliśmy urządzenia firmy EXTRALINK i TOTOLINK – a jako centralna jednostka posłużył nam nowy OLT Extralink Predator (Schemat 1)

EPON PREDATOR logo.PNG
EPON PREDATOR logo.PNG (386.11 KiB) Przejrzano 6835 razy
EPON PREDATOR logo2.png
EPON PREDATOR logo2.png (297.18 KiB) Przejrzano 6835 razy

Oczywiście OLT jest też dostępny w wersji 4 portowej (Schemat 2)
EPON RAPTOR logo.png
EPON RAPTOR logo.png (506.54 KiB) Przejrzano 6835 razy

Najciekawszą funkcją w jakie zostały wyposażone OLTy jest zarządzanie całą strukturą urządzeń poprzez system EMS (Element management system). EMS jest to zintegrowana platforma zarządzania urządzeniami, zaprojektowana w oparciu o standardowy protokół SNMP.

Dzięki systemowi EMS administratorzy mogą sprawnie zarządzać oraz konfigurować urządzenia sieciowe – przykładowo można szybko dodawać lub usuwać kolejne jednostki ONU.


Oprócz tego EMS umożliwia:

- automatyczną detekcję ONU/OLT

- automatyczną rejestrację

- testowanie połączeń

- przypisywanie adresów MAC

- test i filtr loopbacka

- kontrolę przepustowości

- kontrolę strumienia multicastEMS wspiera również standard TR-069 (WAN Management Protocol), za pomocą którego serwer ACS może dokonać automatycznej zdalnej konfiguracji oraz może zbierać dane potrzebne do diagnostyki sieci.
ems main.png
ems main.png (144.6 KiB) Przejrzano 6835 razy

Zarządzanie urządzeniami poprzez platformę EMS jest bardzo przyjazne dla każdego użytkownika, gdyż interfejs jest przejrzysty i w łatwy sposób można odnaleźć wszystkie podłączone urządzenia.
ems manage.png
ems manage.png (833.8 KiB) Przejrzano 6835 razy
Poprzez platformę EMS można uzyskać dostęp do szczegółowych konfiguracji OLTa:


Trunk Management
ems olt trunk.png
ems olt trunk.png (340.35 KiB) Przejrzano 6835 razy

VLAN Management

ems olt vlan.png
ems olt vlan.png (496.53 KiB) Przejrzano 6835 razy

ONU Authority
ems olt onu authority.png
ems olt onu authority.png (481.09 KiB) Przejrzano 6835 razy


Oczywiście oprócz konfiguracji OLTa, mamy dostęp do szczegółowej konfiguracji klienckich końcówek ONU, gdzie możemy zdalnie skonfigurować wszystkie najważniejsze funkcje.

Przykładowo możemy zdalnie ustawić szybkość portu wejściowego dla określonej grupy pakietów: broadcast, multicast, flooded unicast itd.


Można zdalnie skonfigurować sieć VLAN, w oparciu o odpowiednie tryby: Transparent, Tag, Translate i Trunk:
ems onu vlan trunk.png
ems onu vlan trunk.png (621.65 KiB) Przejrzano 6835 razy
ems onu vlan translate.png
ems onu vlan translate.png (654.8 KiB) Przejrzano 6835 razy
ems onu vlan tag.png
ems onu vlan tag.png (517.84 KiB) Przejrzano 6835 razy
ems onu igmp.png
ems onu igmp.png (613.36 KiB) Przejrzano 6835 razy


Następnie za OLTem podłączyliśmy poprzez EXTRALINK 1:32 PLC SPLITTER SC/UPC 900UM końcówkę ONU EXTRALINK LUNA EPON 1GE w trybie bridge.

Nie będę tutaj opisywał poszczególnych funkcji Extralink LUNA EPON 1GE, ponieważ szczegółowy opis urządzenia wraz z testem można znaleźć we wcześniejszym artykule - https://www.anteny24.pl/test-epon-1ge-extralink-luna

Za ONU został zamontowany router TOTOLINK A3002RU(Schemat1) i TOTOLINK N300RT(Schemat2) z uwagi na fakt, że chcemy „przeciągnąć” jeden vlan do IPTV, a drugi pod Internet, a A3002RU posiada porty Gigabitowe oraz znakomicie potrafi obsługiwać te funkcje, a dodatkowo jako że jako jedyny uzyskał tak dobre wyniki w wykonanych testach AC1200 - https://www.anteny24.pl/porownanie-rout ... ard-ac1200 .

TOTOLINK N300RT również znakomicie obsługuje vlany i IPTV. Wprawdzie pracuje w paśmie N300, ale w przeprowadzonych testach https://www.anteny24.pl/test-tanich-rou ... -n-300mbps wykazał się dużymi możliwościami.

Dodatkowo wszystkie produktu TOTOLINK posiadają 36 miesięcy gwarancji!!

Ok., a teraz najważniejsze:

Założeniem tego artykułu było stworzenie niezawodnej sieci EPON przy poniesieniu jak najniższych kosztów budowy struktury oraz podłączenia klienta końcowego.

W ramach potwierdzenia, że proponujemy najtańsze i zarazem najwydajniejsze rozwiązanie dostępne na rynku, proponujemy kontakt z naszymi sprzedawcami, którzy pomogą w realizacji zamówień.

Namiary znajdziecie tutaj -> https://www.anteny24.pl/kontakt-sprzedawcy


:idea: :idea: :idea:
LinuX is not an alternative, LinuX is the Future!

ODPOWIEDZ