Vlan hap ax3

Platforma MikroTik RouterOS
Pako
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2023, 18:22

Vlan hap ax3

Post autor: Pako » 05 sty 2023, 18:42

Cześć,
to mój pierwszy mikrotik dokładnie C53UiG+5HPaxD2HPaxD i mam pytanie jak to zrobić aby było dobrze.

Założenia aby podzielić sieć na 2 Vlany (10 i 20). Jeden (10) dla komputerów a drugi (20) dla IoT i wyłączyć intervlan. Każdym vlan miałby jedno radio w zestawie, oczywiście 2.4 dla IoT.
Jednak z vlanu 10 chciałbym mieć dostęp do mgmt ale tylko po kablu. Do tego z vlan10 chciałbym dostęp do niektórych hostów z vlan20. Tutaj wyłaczam intervlan i dodaje reguły na firewallu aby zezwolić ruch czy jak powinienem to inaczej zrealizować ?

Jak to zrobić aby było dobrze na v.7? Kombinowałem z robieniem vlanów na bridge z grup portów. Czy to dobra droga przy tym sprzęcie? I jak zapewnić sobie dostęp do mgmt z vlanu 10? Kombinowałem ale mam z tym problem czy możecie naprowadzić jak powinienem to zrobić?
Za każdym razem wycinałem sobie dostęp gdy tylko zezwalałem na ruch z danego vlanu. Jak powinienem zdefiniować, że mgmt jest w vlan10?

Czy SMB może być widoczna dla obu vlanów? A raczej dla całego vlan10 oraz dla jednego hosta z vlan20 - TV :)

Z góry dzięki za cenne wskazówki, jestem nowicjuszem z mietkiem ale mam nadzieje, że "się dogadamy" :)

ODPOWIEDZ