Problem z wykrywaniem ilości akumulatorów w Ubiquiti EdgePower EP-54V-150W

Tematy dotyczące serca każdej sieci i miejsce gdzie administrator spędza najwięcej czasu.
wrepinski
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2020, 9:13

Problem z wykrywaniem ilości akumulatorów w Ubiquiti EdgePower EP-54V-150W

Post autor: wrepinski » 05 paź 2020, 9:16

Mini siłownia Ubiquiti EdgePower EP-54V-150W poprzez moduł bateryjny EP-54V-150W-DC umożliwia podłączenie 2, 3 lub 4 akumulatorów szeregowo.

O ile podłączenie 2 akumulatorów szeregowo zawsze działa poprawnie to podłączenie większej ilości akumulatorów nie zawsze jest wykrywane poprawnie przez EP-54V-150W-DC.

Niestety w tym przypadku korzystanie z oprogramowania Ubiquiti UNMS nie wiele pomoże, nie potrafi ono wykryć problemu niepoprawnego wykrycia ilości akumulatorów co prowadzi do braku włączenia ładowania akumulatorów w odpowiednim momencie. Jest to spowodowane nieprawidłową detekcją ilości podłączonych akumulatorów. Bardzo wyraziście to widać na poniższym wpisie z logów urządzenia:

Kod: Zaznacz cały

psu-monitor[452]: PSU#1 [DC] operational, standby, not-charging, batteries: 2, U: 50.958V (Uoc: 51.066V), I: 0.146A, Temp: 26C
Efektem jest rozładowania się 4 akumulatorów do poziomu 27V, czyli poziomu dla 2 akumulatorów podłączonych szeregowo. Na poziomie 27V siłownia załącza ładowanie akumulatorów i dalej nie występuje już ich rozładowanie. Rozładowanie na poziomie 27V dla 4 akumulatorów 12V podłączonych szeregowo można kwalifikować jako poważną usterkę, która prowadzi do uszkodzenia akumulatorów i na pewnie nie zagwarantuje właściwego podtrzymania zasilania urządzeń.

Obrazek

Niestety support UBNT na poziomie "tier 1" nie potrafił mi przez 1,5 tygodnia pomóc, po prostu nie rozumiał problemu, nie eskalował tego do wyższych poziomów wsparcia - zapewne trafiłem na nie odpowiedniego pracownika. Akurat w tym samym czasie miałem inne zgłoszenie na poziomie "tier 3" i przy jego okazji uzyskałem rozwiązanie tego problemu w ciągu 12h.

Z linii poleceń należy wydać komendę:

Kod: Zaznacz cały

psuctl -b 4 1
gdzie "4" to ilość baterii w podłączeniu szeregowym.

Weryfikację poprawności zmiany ustawień wykonujemy komendą:

Kod: Zaznacz cały

psuctl -i
W moim przypadku uzyskałem taki wynik:

Kod: Zaznacz cały

EP.v1.8.0-beta1.3569f4.200904.0936# psuctl -i
PSU#0 [AC]:
  enabled: yes
  connected: yes
  standby: disabled
  charge: disabled
PSU#1 [DC]:
  enabled: yes
  connected: yes
  standby: enabled
  charge: enabled
  batteries [4]: 50.274V
    operational: yes
    charging: yes
    temperature: 35C
    current: -0.190A
Nie wiemy dlaczego EdgePower nieprawidłowo wykrywa 4 baterie podłączone szeregowo jako tylko 2 baterie, na pewno ten problem nie dotyczy każdego użytkownika. W moim przypadku cała partia kilkunastu EdgePower była skażona tym problemem. Problem nadal zostaje w suporcie Ubiquiti i mam nadzieję, że kolejne wydania firmware rozwiążą ten problem.




https://wrepinski.blogspot.com/2020/10/ ... osci.html

ODPOWIEDZ